W jakim celu zgłosić się do doradcy podatkowego?

System podatkowy jest w Polsce bardzo rozbudowany. Jego działanie bazuje na licznych wyjątkach, adnotacjach czy ulgach. Przeciętnemu Kowalskiemu ciężko jest się w tym połapać.

Jeśli obywatel ma więcej niż jedno źródło dochodów sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość prawa, a także ciągłe zmiany zachodzące w ich ramach są powodem licznych błędów. Korzystają na tym głównie instytucje, a tracą jednostki.

Żeby prawidłowo móc rozliczać swoje dochody, niejednokrotnie potrzebna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to fach, który zyskuje coraz więcej odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich sytuacjach może być dla nas pomocny?

Doradca podatkowy – obszary działalności

Doradca podatkowy to zawód, która łączy w sobie rolę prawnika i specjalisty od finansów. Jego zakres obowiązków jest znacznie bardziej szeroki niż działania księgowego. Doradca podatkowy powinien być na bieżąco z wszelkimi nowościami w branży. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom pomaga on swoim klientom w skutecznym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a zwłaszcza kapitału swoich klientów. Zatem, doradca podatkowy działając w granicach prawa, wyszukuje możliwości do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest reprezentantem swoich klientów w potyczkach z różnymi organami podatkowymi. Żeby uzyskać możliwość wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi uzyskać certyfikat z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych oczekuje się działań moralnych, zgodnych z prawem, a także zachowania tajemnicy zawodowej.

Kiedy doradca podatkowy może nam pomóc?

Do doradcy podatkowego możemy się zgłosić w momentach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy budzą wątpliwości. Doradca zaprezentuje nam możliwe z punktu widzenia prawa rozwiązania. Niejednokrotnie takie doradztwo pozwala wydatnie obniżyć koszty funkcjonowania firmy.

Doradca podatkowy jest potrzebny w chwili gdy stajemy przed kontrolą bądź postępowaniem podatkowym. Kiedy Urząd Skarbowy wymaga od nas poniesienia danych świadczeń wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Oprócz tego doradztwo podatkowe polega na analizowaniu kondycji finansowej podmiotów. Jego działanie przyczynia się do wzrostu wiedzy odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując współpracę z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Czym kierować się wybierając doradcę podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego powinniśmy uwzględnić opinie o nim. Część z nich z łatwością znajdziemy w sieci. Warto też samodzielnie rozpoznać sprawę, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i dobrze może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego zagadnienia poważnie.