Projektowanie instalacji fotowoltaicznej – co należy przemyśleć przed montażem?

Fotowoltaika jest nie tylko ekologiczna, ale też bardzo ekonomiczna, dlatego staje się coraz częściej wybierana. Instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio przemyślana – tylko wtedy będzie skuteczna oraz pozwoli zaoszczędzić. W tym celu powinno się zacząć od jej szczegółowego zaprojektowania. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej?

Partnerem tekstu jest przedsiębiorstwo technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.

Projekt instalacji fotowoltaicznej skrojony według potrzeb

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszystkie parametry budynku, na którym mają być zamontowane panele. Niezwykle ważne, by był on także dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Powinien on uwzględniać wymiary i parametry budynku – stan i rodzaj dachu oraz pokrycie. Pracownicy zajmują się rozrysowaniem kształtu oraz wymiarów, a także kątami nachylenia dachu. Pod lupą znajdą się też parametry terenowe – między innymi ekspozycja na promienie słoneczne. Wyjątkowo ważne jest zużycie energii elektrycznej – pomoże to dopasować odpowiednią wielkość instalacji. Uwzględniane jest zarówno dotychczasowe zużycie energii, jak i przewidywane zapotrzebowanie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Na starcie należy podkreślić, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej nie jest prostym zadaniem. Samodzielne zabranie się za to nie będzie najlepszym rozwiązaniem – wymaga mnóstwo czasu oraz zaangażowania, a także profesjonalnej wiedzy.

Znacznie lepiej jest skorzystać z oferty firm zajmujących się fotowoltaiką. Pracownicy całkowicie profesjonalnie podejdą do zagadnienia, dzięki czemu klient nie musi się już niczym martwić. Najlepsza firma skróci czas realizacji instalacji fotowoltaicznej. Dzięki doświadczonym pracownikom można zyskać gwarancję, że wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie zgodny z wymogami technicznymi i terenowymi.

Jak krok po kroku przebiega przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy przeprowadzą z mieszkańcami wywiad, żeby lepiej poznać ich wymagania oraz aktualne wykorzystanie prądu. Kolejno określą zużycie energii elektrycznej oraz dopasują najlepszą instalację. Podczas planowania układu paneli fotowoltaicznych ekipa uwzględni straty z powodu zacienienia. Na planie zostanie rozpisane rozłożenie przewodów oraz wpięcia do instalacji elektrycznej wewnętrznej. Projektant określi miejsce umieszczenia falownika.