Jakich błędów nie popełniać przy układaniu podłogi?

Remont generalny mieszkania bardzo często wiąże się z wymianą podłóg. Taka sama sytuacja spotyka właścicieli mieszkań w stanie developerskim albo świeżo postawionych domków jednorodzinnych. Wybór właściwego rodzaju posadzki, a potem idealne położenie jej nie jest wcale takim prostym zadaniem jak się wydaje. Na co wypadałoby spojrzeć przed ułożeniem podłóg, jaki ich rodzaj kupić i czy warto zatrudnić do tego specjalistów?

Co zrobić przed układaniem podłogi?

Bardzo ważnym momentem przy przygotowywaniu podłoża przed układaniem podłogi jest profesjonalne zweryfikowanie czy jest ono wyrównane. Jeśli planujemy położyć podłogę z drewna to możliwe są tylko 2 milimetry odchyleń na długości 2 m. Te różnice będziemy w stanie usunąć podczas montażu. Jeżeli podczas mierzenia dostrzeżemy większe nierówności to wyrównanie posadzki w tym momencie będzie niezbędne. Fajnie działają w takiej sytuacji masy samopoziomujące, które mają wskazane cechy i parametry.

Jeśli podłoże jest równe to następnym krokiem jest sprawdzenie jego wytrzymałości. Jeśli wskaźniki wytrzymałościowe będą za małe to trzeba zastosować wzmocnienie przykładowo z preparatów gruntujących. Te trzeba bezwzględnie dostosować do aktualnego stanu podłoża.

Na dodatek należy skontrolować wilgotność i potencjalne szczeliny w podłożu. Zanim zacznie się układanie podłogi drewnianej niezbędne jest wyszlifowanie podłoża.

Wybór dobrej jakości paneli

Kupując panele do domu musimy wybrać między podłogą z litego drewna, a panelami. Wybór paneli nie jest łatwą sprawą, gdyż w sklepach wciąż pojawiają się kolejne rodzaje. Panele mogą być poddawane obróbce technicznej, szczotkowane oraz wybielane i każda z tych procedur powoduje, że prezentują się inaczej i posiadają przeróżne barwy i odcienie.

Kupując panele powinno się zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im wyższa cyfra tym atrakcyjniejsza odporność na zniszczenia. Nie znaczy to jednak, że do mieszkania musimy nabywać najwyższej klasy panele – zazwyczaj wystarczą takie klasy AC3 albo AC4.

Następna istotna kwestia to niepodatność na deformacje – jeżeli planujemy chodzić po nich w butach na obcasie, lub układać je w wilgotnych pokojach, to jest to znak, że będziemy potrzebować paneli z lepszą jakościowo płytą HDF, która jest w rdzeniu.

Jeżeli nasze panele spełnią wszystkie te wymagania, a dodatkowo będą odporne na oddziaływanie promieni UV, a lakier do paznokci zmyjemy z nich bez zostawiania żadnych śladów, to znaczy, że kupiliśmy podłogę dobrą jakościową.

Jakich błędów uniknąć podczas zatrudniania specjalistów

Najmniej pożądana sytuacja jest taka, kiedy wybraliśmy idealne panele podłogowe jednak w trakcie montowania ich w domu, pominęliśmy coś i zmarnowaliśmy swoją robotę. Żeby nie pozwolić na taką sytuację powinno się zwerbować do tego specjalistów. Najistotniejsze jest znalezienie zaufanej ekipy remontowej, przy której będziemy pewni, że rewelacyjnie ułoży podłogi. Możemy znaleźć ją bez wątpienia w Gdańsku. Przed zatrudnieniem ekipy remontowej zweryfikujmy ich doświadczenie i komentarze poprzednich zleceniodawców. Możemy się też dopytać specjalistów jakich używają środków chemicznych do wyłożenia paneli. Identycznie spytajmy się o lakier – całkowicie inny będzie użyty przy drewnie surowym, a inny przy takim już polakierowanym.

Spytajmy się też o ich sposób pracy – warto wiedzieć, że zanim zostaną położone podłogi to należałoby zmierzyć zawilgocenie posadzki. Bez tego może nam ona spuchnąć i powykręcać się. Taka sama sytuacja jest wtedy gdy specjalista położy ją zbyt blisko ściany – wtedy może pękać.

Pamiętajcie, że dobra ekipa do układania podłogi jest równoznaczna z dobrą trwałością tego podłoża. Jak najbardziej znajdziecie taką w Gdańsku.

Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku