Ile kosztuje architekt wnętrz w Warszawie?

Ostatnimi czasy korzystanie z usług architekta wnętrz jest coraz częściej spotykane. W ten sposób nasze mieszkanie dostanie nie tylko nowy wygląd, ale także zmieni się na bardziej funkcjonalne. Koszt za tych wykonawców nie jest stały. Różni się zależnie od miejscowości albo rodzaju wykonywanej pracy. Co także wpływa na ostateczny koszt tej usługi? Na jaką cenę możemy być przygotowani w Warszawie?

Wpis powstał we współpracy z Michał Strawa – architekt wnętrz Warszawa.

Co robi architekt wnętrz?

Architekt wnętrz wykonuje projekty mieszkań. Jego obowiązkiem jest nie tylko piękne rozmieszczenie wyposażenia, ale także sprawienie, że pomieszczenie będzie praktyczne. Architekci, którzy ukończyli studia posiadają też wiedzę techniczną na temat materiałów wykończeniowych, potrafią sporządzać rysunki techniczne, rzuty, wizualizacje wnętrz. Architekci świetnie potrafią posługiwać się programami graficznymi. Warto nie mylić architekta wnętrz z projektantem i dekoratorem. Architekt ukończył studia inżynieryjne, aby zostać projektantem i dekoratorem nie trzeba mieć wykształcenia.

Za co zapłacisz więcej – projekt domu czy mieszkania?

Szczególnie duże znaczenie ma tutaj wielkość i rodzaj projektowanej przestrzeni. Z pewnością inna cena będzie za kawalerkę, niż za piętrowy domek. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, gdyż zazwyczaj architekt weźmie większą kwotę za 1m2 za zaprojektowanie kawalerki niż domu. Najważniejszy powód jest taki, że w domach zazwyczaj przestrzeni jest dużo i jest dużo więcej swobody podczas aranżacji. W mieszkaniu za to ważny jest każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zaprojektowanie praktycznej przestrzeni w kawalerce wymaga bezwzględnie więcej pracy.

Nie znaczy to jednak, że plan mieszkania będzie droższy niż dużego domu. Architekci zazwyczaj wyznaczają cenę za 1m2 a kawalerka jest niewielka porównując ją do domu jednorodzinnego.

Co jeszcze składa się na cennik architekta wnętrz?

Poza typem i wielkością projektowanego lokalu ważne są kwalifikacje i kompetencje architekta. Projektant wnętrz to zawód otwarty, oznacza to, że pomimo istnienia studiów w tym zakresie – nie ma obowiązku kończyć ich, aby projektować wnętrza. Na rynku z pewnością jest wiele osób, które oferują projektowanie mieszkań a nie mających żadnej wiedzy na ten temat. Warto więc zweryfikować jak długo jest on na rynku, czy ma jakiekolwiek opinie za projektowanie mieszkań w Warszawie i czy posiada wykształcenie w tym kierunku.

Ostatnią ważną rzeczą jaka wpływa na cenę projektu jest jego zakres. Możesz umówić się z architektem na stworzenie projektu koncepcyjnego lub kompleksowego. Projekt kompleksowy zapewnia bezsprzecznie więcej niż projekt koncepcyjny, a mimo wszystko zawiera jego części. W ramach tego masz koncepcje układów pomieszczeń, rozmieszczenie wyposażenia wnętrza, warianty tworzyw wykończeniowych, ale też projekt 3D lokalu i pełną dokumentację techniczną.