Fotowoltaika – najczęściej powtarzane mity

Fotowoltaika jest w ostatnich latach jednym z bardziej powszechnych źródeł energii odnawialnej. Przez coraz większą popularność, coraz częściej mówi się o fotowoltaice nie tylko w między fachowcami, ale też ze znajomymi, którzy przypuszczalnie mają możliwość być zainteresowani inwestycją w to technologię. Im wątek jest bardziej rozpowszechniony, tym bardziej obrasta we wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje. Istnieje duża liczba sceptyków, którzy budują negatywne mity na temat opłacalności, wytrzymałości lub ilości energii, którą będziemy mogli pozyskać. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Dzisiaj spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości a także odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez sceptyków.

Wpis powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Imigo, ekspertów działających na terenie takich miejscowości jak Katowice, Rybnik czy też Oświęcim.

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To jeden z pierwszych mitów, jaki niestety z rezultatem zniechęca potencjalnych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, iż ze względu na często przedłużającą się zimę oraz dużą ilość pochmurnych dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wytworzyć dostatecznej ilości energii. Mapy nasłonecznienia mówią przeczą temu. Szacuje się, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co oznacza, iż nie ma żadnych obaw, żeby dokonywać inwestycji w fotowoltaikę na terenie naszego kraju.

Inwestycja fotowoltaiczna jest nieopłacalna

Jest to mit, który przeraża osoby zainteresowane montażem paneli słonecznych. Co, gdy po wydaniu pieniędzy okaże się, że to nieudana inwestycja? Jest to nieuzasadniona obawa. W dzisiejszych czasach istnieje ogromny wybór różnych ulg i dotacji, które redukują cenę inwestycji w fotowoltaikę. Na dodatek, szacunkowo, standardowa instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 5-7 latach. Należy także wziąć pod uwagę stale wzrastające koszty energii. Zwłaszcza dlatego warto postawić na uniezależnienie się od zewnętrznych firm.

Montaż instalacji fotowoltaicznej a pozwolenia

Według prawa budowlanego na montaż paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na inastalację nie są potrzebne. Może się zdarzyć, iż ze względu na zamontowanie paneli fotowoltaicznych będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję dachu. To oczywiście może się być powiązane z koniecznością uzyskania zezwolenia.

Zima a działanie paneli słonecznych

Praca paneli fotowoltaicznych nie ogranicza się tylko do niektórych części roku. Gdy zainstalujemy panele fotowoltaiczne nie musimy obawiać się, iż nie będą one dostarczały energii gdy jest zimno. Fotowoltaika działa przez cały rok, choć jak można się spodziewać zimą ma niższą wydajność. Jest tak dlatego, że zimą nasłonecznienie jest niższe, niż w lecie i wiosną. W mniej słonecznych miesiącach powinno się również mieć w pamięci, aby zwracać uwagę na to, czy panele fotowoltaiczne nie są przysłonięte przez śnieg. Trzeba je wtedy z niego oczyścić, aby mogły działać prawidłowo. Zwykle jednak firmy zajmujące się fotowoltaiką pamiętają o tym i montują panele pod kątem około 30-45 stopni, aby śnieg miał możliwość się z nich zsunąć.