Dlaczego tak na dobrą sprawę konieczne są filtry do systemów nawadniania ogrodu? Nade wszystko redukują one zabrudzanie roślin osadami, które przekazuje woda w czasie deszczu. Dodatkowo utrzymują system nawadniania w lepszym stanie i zapewniają jego właściwą pracę. Warto je stosować choćbyśmy nie korzystali z deszczówki, gdyż zawsze może się zdarzyć sytuacja kiedy zjawią się zanieczyszczenia na przykład podczas modernizacji systemu nawadniania.
Filtry koniecznie trzeba dobierać ze względu na model i rozmiar występujących zabrudzeń oraz maksymalny przepływ. W sklepach znajdziemy 3 różne kategorie filtrów, dlatego też każdy powinien znaleźć odpowiedni model na swoje potrzeby.
Czym wyróżniają się filtry siatkowe?
Filtry siatkowe są najmniej skomplikowanymi filtrami do systemów nawadniających. Zaliczają się do filtrów mechanicznych i do pozbycia się zabrudzeń potrzebują siatki, która włożona jest do wkładu umieszczonego w obudowie. Filtr siatkowy idealnie sprawdzi się przy oczyszczaniu wody z kawałków organicznych.
Należy dodać, że filtry siatkowe mogą być wykorzystywane samodzielnie, lub jako dodatek do filtrów żwirowych – wtedy widzimy dwa razy większą skuteczność w czyszczeniu wody.
W sklepach kupimy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnią się od siebie sposobem ich oczyszczania z brudów. Te manualne należy czyścić samemu i robi się to przez wyciągnięcie wkładu, który kolejno trzeba wyczyścić pod bieżącą wodą. Filtry półautomatyczne mają pewnego rodzaju czujnik, który pokazuje, że jest już czas na oczyszczenie wkładu. Dalej musimy sami wykonać tą czynność, ale jest to dużo prostsze niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. I na koniec są również filtry całkowicie automatyczne, które mają indykatory zanieczyszczenia, a oprócz tego sterownik, który automatycznie myje siatkę filtra.
Filtry żwirowe – do czego służą i czym się wyróżniają?
Filtry żwirowe (zobacz) czasami stosowane są wraz z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że oczyszczają one wodę z konkretnych materiałów a dokładnie z żelaza i manganu. Filtr siatkowy wtedy wspomaga czyszczenie wody powierzchniowej i filtruje te odpady, których filtr żwirowy nie łapie.
Filtry żwirowe dzielą się na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony mają nieduże gabaryty i charakteryzują się dużą przepustowością. Bywają wykorzystywane głównie do usuwania roztworów mineralnych.
Filtry beczkowe za to miewają swój udział podczas odżelaziania i odmanganiania, usuwania zanieczyszczeń z wód powierzchniowych a także wyzbywają się bardzo drobnych zawiesin mineralnych. Są wypełniane dokładnie dobranym do typu zabrudzeń materiałem filtrującym.
Charakterystyka filtrów dyskowych
Filtry dyskowe wyglądem i rozmiarem są bliższe filtrom siatkowym, niż żwirowym. Wykorzystywane są do oczyszczania wody z niedużych zanieczyszczeń na przykład pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Powinno się pamiętać, że jeśli planujemy pobierać wodę z cieków lub sadzawek to zdecydowanie lepiej jest wykorzystać filtr żwirowy.
Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które zbierają zabrudzenia. Dokładnie tak jak filtry siatkowe należy je czyścić – w tej sytuacji należy zdjąć obudowę, wyjąć dysk, wyczyścić go pod bieżącą wodą i znowu włożyć z powrotem na miejsce.
Warto wiedzieć, że filtry są wielokrotnego użytku – trzeba nabyć nowe wtedy, kiedy zniszczą się. Na rynku kupimy dużo modeli filtrów i zanim podejmiemy decyzję, który filtr nabyć, moglibyśmy obadać który powinien się nam sprawdzić. Kupując filtr należy położyć nacisk na to jaką wodę stosujemy do systemów nawadniania i jak wygląda sprawa z jej przepływem. W zależności od tego będziemy wybierać między filtrami dyskowymi, siatkowymi lub żwirowym.