Czym jest metoda Carla Orffa?

Każdy maluch rozwija się w swoim tempie. W żłobkach a także przedszkolach bardzo istotne, żeby maluchy czuły się bezpiecznie, co skutkuje tym, że chętniej bawią się z innymi i więcej wynoszą z przygotowanych zabaw grupowych. W pedagogice bowiem, jest wiele sposobów na to, ażeby dzieci poznawały lepiej otaczający je świat, poprzez łatwo przyswajalne formy, takie jak zabawa, ruch lub praca w grupie. Warto wobec tego znać zasady, na których opiera się metoda Carla Orffa.

Kim był Carl Orff i jaką metodę stworzył?

Carl Orff sławę zyskał dzięki temu, że był niemieckim kompozytorem oraz pedagogiem. Stworzył on metodę muzycznego wychowania dzieci. Oparta jest ona przede wszystkim na śpiewie a także grze na instrumentach perkusyjnych. Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim do rozwoju u najmłodszych ekspresji w muzyce i poczucia rytmu. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ od najmłodszych lat muzyka towarzyszy nam w życiu codziennym – wykorzystuje się ją do uczenia się języka ojczystego oraz języków obcych. Pomaga dzieciom w rozwoju duchowym, emocjonalnym oraz fizycznym. Najlepszym przykładem jest zastosowanie muzyki przez nauczycieli w przedszkolach i szkołach podstawowych w trakcie WF-u albo korzystanie z piosenek na zajęciach z języka angielskiego, przez co dzieci sprawniej uczą się kolejnych słówek. Ważna jest zarówno sama muzyka ale także taniec, śpiew i gra na instrumentach. Muzyka jest wykorzystywana w każdej istniejącej formie.

Metoda Carla Orffa – gdzie jest wykorzystywana?

Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim podczas wczesnego etapu rozwoju najmłodszych. Ten moment jest bez wątpienia najważniejszy u każdego malucha. Dziecko wtedy poznaje świat, czerpie z niego dużą inspirację, poznaje funkcjonowanie w grupie oraz jednoosobowo. Muzykę wykorzystuje się nie tylko w celach wyłącznie naukowych zaprezentowanych wyżej, lecz także w trakcie odpoczynku, żeby maluchom łatwiej było się skupić przy lekkich dźwiękach. Metoda Carla Orffa jest bardzo ważna i wykorzystywana zdecydowanie częściej przez pedagogów. Dobrze zatem zanim wybierzemy placówkę dla naszego dziecka, sprawdzić, czy przedszkole albo szkoła z niej korzysta. Przedszkole niepubliczne w Toruniu, czy inne przedszkola w większych miastach takich jak Wrocław albo Kraków, bardzo często na swoich stronach internetowych podają informację o stosowaniu tej metody, żeby zachęcić i zapewnić rodziców o tym, iż ich dziecko trafi w dobre ręce i będzie miało szerokie spectrum rozwoju.