Elektryzujące zdarzenia nie zawsze są pożądane

A przynajmniej nie te w sensie dosłownym. Wiemy, że prąd elektryczny traktuje ludzkie ciało jako doskonały przewodnik, jednak skutki takiego zajścia mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne lub nawet zakończyć się dla ofiary tragicznie. Obecnie panuje moda na domowe majsterkowanie w wersji zrób to sam. Namawia nawet do tego reklama jednego z hipermarketów budowlanych.

Tym nie mniej przy próbach wykazywania się cechami domowego bohatera powinniśmy wykazać daleko idącą ostrożność. Chodzi tu przede wszystkim o właściwe obsługiwanie urządzeń elektrycznych, właściwą ich konserwację i kontrolę sprawności, ale nie tylko. W żadnym wypadku bez uprawnień nie powinniśmy się podejmować prac związanych z siecią elektryczną. To może i powinien zrobić tylko elektryk. Tylko on jest do tego właściwie przeszkolony i posiada niezbędne w tych kwestiach narzędzia oraz doświadczenie.

Jednak niechciane spotkanie z prądem, może stać się naszym udziałem na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Co zrobić jeśli ofiarą porażenia zostaną nasi bliscy? Jak należy się zachować?

Pierwsza zasada dobra do wykorzystania przy wszystkich nagłych zdarzeniach, zachować spokój i zadbać o własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy martwy ratownik to zły ratownik. Robiąc sobie krzywdę nikomu nie pomożemy. Przy porażeniu prądem natychmiast należy odciąć jego źródło. Najlepiej zacząć od korków a nie od kontaktu. Z tegoż kontaktu wtyczkę wyciągamy np. drewnianym kijem od szczotki. Nic nie bierzemy do rąk, to uszkodzony kabel lub wtyczka mogą być winowajcami. Gdy doszło do porażenia na skutek zerwania linii wysokiego napięcia nie dotykamy gruntu. Dobrym izolatorem będzie deska lub tektura.

Jeśli chodzi o pomoc poszkodowanemu to zależy od jego stanu. Jeżeli możemy się do niego zbliżyć należy podjąć w razie potrzeby reanimację, jeśli nie zawiadamiamy służby i czekamy spokojnie na ich przyjazd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *